bielickowo@gmail.com
tel. 601-636-448
OPEN

Muzeum Kaszubska Zagroda „Bielickowo” zaczęło powstawać od 1996 roku. Jego właścicielami i twórcami są Gabriela i Czesław Bieliccy. Muzeum gromadzi, przechowuje, konserwuje, udostępnia i upowszechnia zbiory dotyczące tradycji, kultury i historii Kaszub.
Pomysł utworzenia takiego miejsca narodził się z pasji właściciela do zbierania i kolekcjonowania przeróżnych przedmiotów i eksponatów. Początkowo były to głównie instrumenty muzyczne po przodkach lub zdobyte przypadkowo oraz traktory i inne pojazdy mechaniczne. Pojawiła się również tęsknota do czasów dzieciństwa, która przywodziła na myśl wiele ciepłych wspomnień. Tak powstał pierwszy obiekt budowlany - kaszubska chata kryta strzechą, która bardzo przypomina dom z dzieciństwa.
Później powstały kolejne obiekty: kuźnia, dom gospodarczy, pomieszczenie dla dwuśladów, wiaty dla maszyn, traktorów oraz aut. W obiektach tych zgromadzone są przeróżne przedmioty i urządzenia pochodzące z XIX i początku XX wieku.
W Bielickowie można zobaczyć nie tylko eksponaty pochodzące z Kaszub i Polski ale i zagraniczne: Stanów Zjednoczonych, Kanady, Włoszech, Holandii, Francji, Wielkiej Brytanii, Niemiec oraz Szwecji.
Uroczyste otwarcie skansenu miało miejsce w dniu 28.09.2008r.
Prywatne Muzeum Kaszubska Zagroda „Bielickowo” jest wciąż rozbudowywane. Jedną z ostatnich inwestycji jest sala biesiadna połączona z muzeum.